Korisnička podrška: +385 1 5573 568
Ups! Tvoja košarica je prazna?!
Ne brini, još nije kasno za dodatne uštede ili kupovinu tvojeg omiljenog proizvoda.
Mi predlažemo da košaricu kreneš puniti s proizvodima iz aktualne
TJEDNE AKCIJE
Korisnička podrška
Quinou su zbog kvalitetnih nutritivnih vrijednosti koristile i stare Inke, a popularnost je opravdano zadržala sve do danas.
O prehrambenom proizvodu koji postoji više od 5000 godina, nema dovoljno dobrih riječi! Stoljećima je kvinoja bila vrlo važna kultura u regijama Perua, Bolivije, sjevernog Čilea i andskih kultura današnje Kolumbije i Ekvadora. Kvinoja je igrala važnu ulogu u legendarnoj poljoprivredi Carstva Inka, gdje je svake godine, u dokumentiranoj ceremoniji, car sadio prve sjemenke ove čudesne biljke.
Zanimanje za zdravu i cjelovitu prehranu u stalnom je porastu diljem svijeta, a to će nastaviti poticati potražnju za zdravim alternativama poput kvinoje, koja je i dalje na vrhu popisa najzdravijih organskih prehrambenih proizvoda.
Kvinoja (Quinoa) je biljka iz porodice Amaranthaceae, smatra superhranom zbog visokog sadržaja bjelančevina, minerala i vitamina. Jedna je od rijetkih biljnih vrsta koje sadrže sve esencijalne aminokiseline, što ju čini izvrsnim izvorom bjelančevina za vegane i vegetarijance. Kvinoja je također bogata vlaknima, magnezijem, fosforom, željezom i kalijem. Samo pola šalice kuhane kvinoje sadrži:
Zbog visokog udjela proteina i izuzetne ravnoteže ključnih aminokiselina, kvinoja je postala omiljena zdrava namirnica diljem svijeta. Uglavnom dolazi u tri varijante, crvenoj, bijeloj i crnoj, a bogata je proteinima, cinkom, vitaminima, zdravim mastima, fosforom, magnezijem, mineralima, antioksidansima i drugim nutrijentima. Kvinoja također ne sadrži gluten. Budući da kvinoja ima nizak glikemijski indeks i savjetuje se dijabetičarima jer pomaže kod reguliranja razine šećera u krvi.
Na tržištu su dostupne različite vrste kvinoje: bijela, crvena i crna, kao i miks sve tri vrste - tricolore. Kada birate koju ćete kvinoju koristiti u svom receptu, uzmite u obzir okus i teksturu jela.
Mnogi ljudi vole koristiti crvenu kvinoju zbog njezine boje, koja je divan kontrast u zelenim salatama, kao i zbog njezinog ugodnog, blago orašastog okusa.
Za jela s mnogo drugih hrskavih sastojaka možda će bolji izbor biti nešto mekša, bijela varijanta kvinoje.
Zahvaljujući zemljanom okusu, dužem vremenu kuhanja i hrskavijoj teksturi, najbolje je koristiti crnu kvinoju u receptima koju izričito zahtijevaju baš tu vrstu kvinoje. Svaka od ovih šarenih opcija izvrstan je dodatak svakoj salati, a savjetujemo da isprobate sve vrste kvinoje i odaberete onu koja najviše odgovara vašim preferencijama (i receptima).
Uvijek kupujte certificiranu organsku kvinoju od pouzdanog brenda kao što je Nutrigold!
Kvinoja se uobičajeno kuha kao riža, dakle kuha se u blago posoljenoj vodi u omjeru 2:1 (2 šalice vode na 1 šalicu kvinoje) na umjerenoj vatri oko 20 minuta.
Dakle, u veliki lonac slane, kipuće vode ubacite kvinoju i kuhajte je bez poklopca. Prije nego iscijedite vodu, probajte prvo je li dovoljno kuhana. Kuhana kvinoja trebala bi biti mekana, ali ne i premekana. Ocijedite kvinoju i pustite je da odstoji u situ najmanje 15 minuta kako bi ispustila sav višak vode.
Tijekom kuhanja, kvinoju začinite po želji. Možete dodati češnjak, crveni luk, lovorov list i nekoliko grančica timijana ili neke druge začine koji odgovaraju vašem ukusu i preferencijama.
Kvinoja ima prirodni omotač zvan saponin koji je gorkog okusa. Zrna kvinoje je potrebno dobro isprati i namočiti prije kuhanja kako bi se taj omotač uklonio i kako bi se kvinoja savršeno skuhala.
Također, mnogi smatraju da kvinoja, kao i mnogi orašidi i žitarice, ima puno bolji okus kada se prethodno tostira. Popržite je na suhoj tavi na srednjoj temperaturi 5 do 7 minuta, dok ne postane svijetlo zlatne boje i dok ne počne mirisati.
Kuhana kvinoja idealan je prilog jelima s povrćem i mahunarkama, a također se može koristiti u salatama, juhama, varivima i drugim slatkim i slanim gastro delicijama. Okus kvinoje je orašast, a tekstura je mekana i hrskava.
Još jedan sjajan način da ovu zdravu žitaricu dodate svojoj prehrani je da je koristite u mljevenom obliku, kao brašno od kvinoje. Brašno od kvinoje možete kupiti u Tvornici Zdrave Hrane, a potom i koristiti ovu hranjivu zamjenu za pšenicu u pekarskim i slastičarskim proizvodima kao što su kolači, kruh, kolačići, palačinke itd.
Lakoća kuhanja i spremanja prekrasnih obroka čini kvinoju žitaricom koju svakako treba uvrstiti u prehranu. U receptima zaista dobro zamjenjuje rižu, tjesteninu i drugu hranu bogatu škrobom.
Sada kada ste naučili kako pravilno skuhati kvinoju, vrijeme je da isprobate zdrave i ukusne recepte s ovom zdravom žitaricom! U našem zdravom kutku svakodnevno za vas pripremamo mnoštvo ukusnih i zdravih recepata. Neke od naših omiljenih, super-zdravih recepata s kvinojom izdvojili smo u nastavku. Svakako ih isprobajte i javite nam dojmove!
Kvinoju možete kupiti u našem webshopu. A ako vam je od tipkanja po kompu draža šetnja po gradu, onda nas posjetite u našim trgovinama, a popis lokacija pronađite ovdje. P.S. Jeste li znali da ako se učlanite u naš Loyalty program, ostvarujete minimalno 5% popusta ZAUVIJEK. Super, zar ne?! Više o Loyalty Klubu saznajte na linku: Loyalty klub.
Prijavite se na naš besplatan Newsletter i prvi saznajte sve novosti iz zdravog života uz Tvornicu Zdrave Hrane! Prijavom na newsletter ostvarite 10% popusta na prvu narudžbu.
Zanimat će vas i...
Želiš 10% popusta?
A tko ne želi?! Ostvari ga prijavom na besplatni newsletter. Tamo te čekaju akcije, savjeti i recepti iz svijeta zdrave prehrane.
*Popust se ne zbraja s drugim popustima.
Podržani načini plaćanja
U našoj web trgovini možeš platiti: