Izbornik

Korisnička podrška: +385 1 5573 568

Kategorije proizvoda
Brza narudžba
0
U košarici (0)

Tvoja košarica je prazna.

Dodaj bilo koji proizvod iz kataloga.

Kupon je obračunat Obriši
Dostava: Besplatno
Ukupno s uključenim PDV-om: 0,00 €
0
Početna Zdravi kutak Pahuljice ili mekinje - koja je razlika?

Pahuljice ili mekinje - koja je razlika?

Vlakna, minerali, vitamini.

Ubrzavanje probave lako je uz posije.

Osim zobenih pahuljica često se u raznim receptima pojavljuju i zobene mekinje (posije) koje posebno igraju glavnu ulogu u dijetalnoj prehrani i skidanju kilograma. Dakle postoji razlika između zobenih pahuljica koje su često sinonim za kvalitetan doručak te zobenih mekinja koje sve češće pronalaze mjesto u mnogim tanjurima.

Zbog svojeg sastava i djelovanja, mekinje su nutritivno, ali i zdravstveno vrlo kvalitetna namirnica. S obzirom na njihov visok udio vlakana, pšenične mekinje pozitivno utječu na probavu, zdravlje crijeva, ali i razinu kolesterola i brzinu metabolizma. Posije reguliraju probavu i dokazano povoljno utječu na sprječavanje karcinoma dojke i debelog crijeva.

Mnoge bolesti mogle bi se spriječiti redovitim (svakodnevnim) pražnjenjem crijeva, bilo da se radi o deformaciji crijeva u obliku stvaranja vrećica (divertikula) koje su sklone upalama ili da se spriječi negativno djelovanje toksina iz otpadnih tvari.

Posije ili mekinje su zapravo "košuljice", ljuske od zrna žitarica - zobi, pšenice, heljde...

Bogate su vlaknima, prirodno sadrže malo kolesterola i natrija. Dobar su izvor bjelančevina i željeza, magnezija, fosfora i selenija, kao i tiamina (vitamina B1).
Najčešće se mogu kupiti usitnjene, samljevene i još uvijek su nešto manje poznate od pahuljica, ali su jednako hranjive i mogu se koristiti u raznim jelima. 

ZOBENE PAHULJICE I ZOBENE MEKINJE

I jedne i druge su produkt od zobi, a njihova osnovna razlika je da su mekinje samo površinski sloj zrna zobi (ljuska zobi) te su nastale njezinim mljevenjem, dok su pahuljice obrađeno cijelo zrno zobi. Mekinje (posije) manje poznate no jednako hranjive kao i zobene pahuljice također se koriste u mnogim jelima. Vrlo često se koriste kod pripreme kruha, kod izrade muffina ili palačinki. Također mogu se dodati omiljenim pahuljicama od drugih žitarica ( kamuta, pira, riže), a mogu se koristiti čak i u salatama. Zobene mekinje imaju malu kalorijsku vrijednost pa se zato često koriste u dijetalnoj prehrani, a izuzetno su bogate vlaknima pa povoljno utječu na normalnu probavu.

Zobene pahuljice možete, ali ne morate kuhati. Dovoljno je da ih namočite u običnom ili nekom drugom mlijeku (bademovo, rižino, sojino), jogurtu, vodi i ostavite da malo stoje, zatim dodate voće, steviju/sladilo/med, cimet, sjemenke ili orašaste plodove.. Kombinacija je bezbroj, a dobit ćete ukusan i zdrav obrok. Slično je i s posijama. Lako ih je ubaciti u brojna jela - od baze za popečke do kaše.

PŠENIČNE PAHULJICE I PŠENIČNE MEKINJE

Pšenične pahuljice su proizvod dobiven prešanjem oljuštenog zrna pšenice. Odlične su kao jutranji obrok uz dodatak jogurta i voća, a mogu se koristiti i kao dodatak slanim i slatkim jelima.

Pšenica je naročito bogata aminokiselinama, mineralima i vitaminima (naročito vitaminom C). Pahuljice mogu djelovati kao antikancerogene tvari tako što ubrzavaju metabolizam estrogena, poznatog promotora raka dojke. Sastav antioksidanata u pahuljicama 20 puta je veći nego u bijelom brašnu. Antioksidanti u cjelovitoj prehrani doprinose zaštiti od srčano-krvožilnih bolesti. Bez šećera.

Pšenične mekinje su bogate celulozom, vlaknima, mineralima i vitaminima. Istovremeno, prirodno sadrže malo kolesterola i natrija. Dobar su izvor bjelančevina i željeza, magnezija, fosfora i selena, kao i tiamina (vitamina B1). Priprema pšeničnih posija je vrlo jednostavna - dovoljno je ubaciti ih u jogurte, blendane sokove odnosno smoothije ili druge napitke i ostaviti da kratko odstoje prije konzumacije.

 

Nutrigold smeđe pšenične mekinje u prozirnoj plastičnoj ambalaži od 500 grama.

Mogu se dodati i u tijesto za muffine ili palačinke, kao i u pahuljice drugih žitarica. Također, pšenične posije se često stavljaju u kruh, uz druge žitarice.

Kada govorimo o okusu, mekinje i pahuljice istog su okusa!

Razlika je u teksturi i načinu pripreme jer pahuljice su veće i čvršće, dok su mekinje sitnije i kremastije. Da bi obrok bio ukusniji i jednim i drugim dodajte voće (banane, maline, borovnice, jagode, jabuke – izbor je orgoman), zasladite s medom, javorovim ili agavinim sirupom, možete dodati cejlonski cimet, i zaliti ih mlijekom ili nekim biljnim napitkom, može i jogurt i ukusan doručak ili međuobrok (pa čak i desert) je gotov!

Za više zdravih savjeta i recepata, prijavite se na naš newsletter! 

Komentiraj članak

Tvoj email neće biti objavljen i koristit će se samo u svrhu odgovaranja na ostavljeni komentar/recenziju.
Komentari (1)
Štefka Jovanović, 30. prosinac 2019.
Članak je poučan. U svakom slučaju treba početi sa konzumacijom zdrave prehrane. Danas sam kupila pirove posije i imam namjeru napraviti suhe kolačiće od toga.

Korisnička podrška

Pon - Pet: 07:00 - 15:00h

+385 1 55 73 568

[email protected]

Želiš 10% popusta?

Prijavom na newsletter ostvari 10% popusta na prvu narudžbu. 
Besplatno primaj savjete i recepte iz svijeta zdrave prehrane. 
*Popust se ne zbraja s drugim popustima.