Izbornik

Korisnička podrška: +385 1 5573 568

Kategorije proizvoda
Brza narudžba
0
U košarici (0)

Ups! Tvoja košarica je prazna?!

Ne brini, još nije kasno za dodatne uštede ili kupovinu tvojeg omiljenog proizvoda.

Mi predlažemo da košaricu kreneš puniti s proizvodima iz aktualne

     TJEDNE AKCIJE     

DVOTJEDNE AKCIJE

Kupon je obračunat Obriši
Dostava: Besplatno
Ukupno s uključenim PDV-om: 0,00 €
0
Početna Zdravi kutak Superhrana Cejlonski cimet kao lijek - upotreba, doziranje i recepti

Cejlonski cimet kao lijek - upotreba, doziranje i recepti

Ceylon cimet za zdravlje uma, duha i tijela!

Cejlonski cimet (Ceylon) još se naziva i pravi cimet, a koristi se tisućama godina u narodnoj medicini zbog svojih jakih anti-gljivičnih i anti-virusnih svojstava.

Cimet se ističe kao začin koji ne samo da poboljšava okus mnogim jelima, već i liječi brojne infekcije i bolesti.  

Postoji nekoliko istraživanja o pozitivnim učincima cejlonskog cimeta na dijabetes, gubitak kose, povišeni kolesterol, pamćenje, artritis i kožna oboljenja. U ayurvedi, ovaj divan začin se dugi niz godina koristi zbog svojih antioksidativnih i antibakterijskih djelovanja. 

U nastavku saznajte zašto je cejlonski cimet jedini pravi cimet, na koje sve načine doprinosi zdravlju te kako ga koristiti u kulinarske, ali i kozmetičke svrhe. 

Sadržaj:

Cejlonski cimet - što je i zašto je dobar za zdravlje?

Cejlonski cimet naziva se i pravi cimet. Daleko je zdravija varijanta od običnog cimeta (kasija cimeta) koji je vrlo raširen i prodaje se u supermarketima i običnim trgovinama. Ako koristite puno cimeta, svakako kupujte cejlonski. Naime, kasija cimet sadrži puno više kumarina, supstance koja prema posljednjim znanstvenim istraživanjima u većim količinama može izazvati oštećenja jetre. 

Cejlonski cimet je aromatični začin koji se od davnina koristio u kineskoj medicini kao pomoć kod prehlada, opće slabosti te kao lijek za probavu, a danas je popularan u mnogim svjetskim kuhinjama. Bogat je antioksidansima i fenolima koji su nezamjenjivi borci u borbi protiv infekcija. Dobiva se iz kore zimzelenog drveta cimetovca (Cinnamomum verum) i to guljenjem, sušenjem i mljevenjem unutarnjeg sloja kora mladih grana, a za razliku od kasija cimeta, ne sadrži kumarin koji u povećanim dozama ima toksični utjecaj na organizam.

 Drevna kineska medicina koristi cejlonski cimet u liječenju prehlade, glavobolje, mučnine i opće slabosti. U Ayurvedi cejlonski cimet je prirodni lijek za dijabetes i bolju probavu. Moderna istraživanja potvrđuju da cejlonski cimet ima izuzetno pozitivne učinke na zdravlje čovjeka.

Ima protuupalno, antioksidativno i antimikrobno djelovanje, izvor je vlakana koja doprinose normalnom funkcioniranju probave, prirodan je izvor mangana koji doprinosi normalnom metabolizmu stvaranja energije, održavanju normalnih kostiju i zaštiti stanica od oksidativnog stresa, a ujedno je i bogat izvor kalcija, željeza i cinka.

Kako koristiti Cejlonski cimet?

Spektar ljekovitog djelovanja cejlonskog cimeta treba nekoliko redova. Cimet se koristi već tisućama godina zbog svojih jakih anti-gljivičnih i anti-virusnih svojstava. Ima antimikrobno djelovanje, smanjuje rizik od oboljenja uzrokovanih bakterijama. Sadrži niz snažnih antioksidativnih spojeva te pomaže u sprječavanju preranog uništenja zdravih stanica u tijelu i na koži.

Iako nas neodoljivi slatkasto-drvenasti okusi cimeta često asociraju na zimsko blagdansko vrijeme, cimet sadrži pregršt vitamina i minerala zbog kojih bi ga trebali konzumirati tijekom cijele godine.

Idealan je dodatak svakoj slastici koju možete smisliti, a njegova je osebujna aroma poželjna i u toplom jutarnjem napitku, popodnevnoj kavi ili večernjem čaju. I zato, malo ceylon cimeta ubacite u kavu, čaj, jogurt, zobene pahuljice, voćne salate i omiljene slatke i slane recepte.

Dodatak cimeta omiljenim jelima, može vam pomoći da smanjite unos šećera i smanjite unos dodatnih kalorija, u cilju gubitka suvišnih kilograma.  Preporuka je konzumirati jednu do dvije žličice ceylon cimeta dnevno. 

Odličan je izbor za osobe na paleo i LCHF načinu prehrane, a dodatna pogodnost organskog cejlonskog cimeta je što se može koristiti i u kozmetičke svrhe, a više o toj temi pročitajte u nastavku. 

Čaj od Cejlonskog cimeta - prirodni lijek

Prehlada i kronični kašalj vaš je veliki problem?Jednu žlicu meda pomiješajte s četvrtinom žličice cimeta. Konzumirajte tri puta na dan. Kašalj i simptomi prehlade trebali bi nestati nakon najmanje tri dana.

Ako pak muku mučite s kilogramima, u brojna svoja jela ubacite žličicu cimeta. Odlično će se uklopiti u kaše koje konzumirate za doručak te u brojne deserte i napitke. Od cimeta napravite čaj kojim možete i smanjiti koju kilu viška, ali i ojačati imunitet. Prelijte 1/2 žličice cejlonskog cimeta sa šalicom vruće vode i pustite da stoji 30-ak minuta. Tada je čaj spreman za ispijanje te ga možete konzumirati tijekom cijelog dana.

cejlonski cimet čaj

Ceylon cimet za zdravu i sjajnu kosu

Cimetu se pripisuje sposobnost "popunjavanja" bora na način da izaziva povećanje volumena kože, dovodeći do njenog „bubrenja“. To znači da korištenjem cimeta potičete cirkulaciju u površinskim slojevima kože. Cimet se može iskoristiti i kao preparat za "prehranu" kože glave.

Napravite pastu koristeći 1 žlicu cimeta, ¼ žlice toplog maslinovog ulja i 1 žlice meda. Umasirajte ovo u kožu glave i ostavite da djeluje 15 minuta. Nakon toga isperite smjesu koristeći običan šampon. Cimet se ponaša kao sredstvo za eksfolijaciju (skida površinski sloj mrtve kože) i hrani folikule kose.

Za zdravu kožu isprobajte masku od Cejlonskog cimeta

Ekcem može biti krajnje iritirajući problem na koži iza kojeg ostaju svjetlije mrlje. Mješavinom jedne žlice ceylon cimeta i 1 žlice meda simptomi ekcema značajno se smanjuju.

Mnoge na licu muče ožiljci od prištića i akni. Također, i sunce zna pospješiti mrlje na licu. Ako imate taj neugodni problem, postoji jednostavno i provjereno rješenje koje možete napraviti kod kuće - maska s medom, cimetom i limunom.

Za tu vrhunsku masku trebat će vam 1/2 žličice cimeta, 1 žličica meda, 1/2 žličice limunovog soka i 1/2 žličice muškatnog oraščića. Dobro promiješajte sve sastojke te ih nanesite na problematične dijelove lica. Ako vam je lice jako osjetljivo nemojte stavljati limun. Izbjegavajte područje oko očiju. Prvih nekoliko minuta će vas malo peckati lice, ali će se onda smiriti. Masku ostavite da djeluje oko 25 minuta i isperite mlakom vodom. Ako vam ostane, masku možete čuvati u hladnjaku do 3 dana.

U našoj prethodnoj objavi čeka vas recept za još jednu djelotvornu masku za lice s medom i cejlonskim cimetom. 

 

cejlonski cimet maska za lice

Recepti s Cejlonskim cimetom

U našem zdravom kutku čeka vas mnoštvo ukusnih i zdravih recepata s Ceylon cimetom, a u nastavku izdvajamo neke od naših omiljenih. Ako ih isprobate, svakako nam javite dojmove! 

palačinke s cimetom

Gdje kupiti Cejlonski cimet? 

Ljekoviti Cejlonski cimet možete kupiti u našem webshopu. A ako vam je od tipkanja po kompu draža šetnja po gradu, onda nas posjetite u našim trgovinama, a popis lokacija pronađite ovdje.  P.S. Jeste znali da ako se učlanite u naš Loyalty program, ostvarujete minimalno 5% popusta ZAUVIJEK. Super, zar ne?! Više o Loyalty Klubu saznajte na linku: Loyalty klub.

cejlonski cimet

Prijavite se na naš besplatan Newsletter i prvi saznajte sve novosti iz zdravog života uz Tvornicu Zdrave Hrane  Prijavom na newsletter ostvarite 10% popusta na prvu narudžbu. 

Zanimat će vas i...

Komentiraj članak

Tvoj email neće biti objavljen i koristit će se samo u svrhu odgovaranja na ostavljeni komentar/recenziju.
Komentari (1)
Kika, 05. listopad 2018.
Obožavam Vaše proizvode :)

Korisnička podrška

Pon - Pet: 07:00 - 15:00h

+385 1 55 73 568

[email protected]

Želiš 10% popusta?

Besplatnom prijavom na newsletter ostvari 10% popusta na prvu narudžbu i uživaj u odličnim popustima koji će biti dostupni tijekom cijelog tjedna. Prvi saznaj za našu Black Friday ponudu!
*Popust se ne zbraja s drugim popustima.