Korisnička podrška: +385 1 5573 568
Ups! Tvoja košarica je prazna?!
Ne brini, još nije kasno za dodatne uštede ili kupovinu tvojeg omiljenog proizvoda.
Mi predlažemo da košaricu kreneš puniti s proizvodima iz aktualne
TJEDNE AKCIJE
Korisnička podrška
Velike količine natrija, koji se nalazi u soli, imaju brojne negativne učinke na zdravlje.
Prema uputama Svjetske zdravstvene organizacije, preporučljiva dnevna doza soli je 5 grama. Prosječna potrošnja soli u srednjoj Europi se kreće oko 15 grama, a nerijetko ide i do 20 grama.
I to ne samo kod odraslih nego i kod djece, koja prema posljednjim istraživanjima unose čak 80 posto više soli nego što bi trebala. Kako se još od najranijih mjeseci navikavaju na slani okus hrane, taj okus za njih poslije, kada odrastu, postaje prihvatljiv.
Natrij je zaslužan za povišenje krvnoga tlaka, zadržavanja vode u tijelu ili nadimanja u trbuhu. Srećom, uopće nije teško smanjiti unos soli u organizam, a da pritom vaše jelo ne izgubi svoj dobar okus.
Zato vam donosimo trikove kako začiniti svoja jela bez natrija, a da budu ukusna i zdrava.
Začinsko bilje poput bosiljka, origana, vlasca, mažurana, majčine dušice, metvice, lovora te čitavog niza egzotičnih začina poboljšavaju i obogaćuju okus hrane. U vlastitom domu, uz malo truda, možete uzgojiti začinsko bilje te koristiti svježe u svakodnevnom spremanju obroka za obitelj.
Ukusnija su jela u koja su dodani svježi začini, a za uzgoj začinskih biljaka nije potrebno imati puno prostora u vrtu, niti odvojiti puno vremena.
Napravite svoju vlastitu biljnu mješavinu kombiniranjem određenog bilja i ju koristite kao zamjenu za sol (crvena paprika, češnjak u prahu, crni papar), dobro ih osušite i sameljite u mlincu za kavu ili blenderu kako biste dobili prah. Dovoljno je tada uzeti tek malo začinske soli i posuti je preko pečenoga krumpira ili povrća.
Također možete napraviti i svoju začinsku sol uz pomoć himalajske soli. Dodajte joj sušeni ružmarin ili kadulju, malo kima i češnjaka u prahu pa čak i sušenih shiitake gljiva i vrganja zajedno s lješnjacima, bademima i sjemenkama.
Sjemenke suncokreta i bundeve možete dodati u rižota, razne salate s povrćem ili tjesteninu. Ni sami niste svjesni koliko će obogatiti okus svakom vašem jelu.
Također, jelo možete “posoliti“ i morskim algama koje obiluju dragocjenim mineralima, aminokiselinama, proteinima i drugim blagotvornim tvarima. Kao zamjena za sol često se koristi alga kelp koja se nudi u obliku listića i praha pa se jednostavno dodaje povrću, žitaricama, mahunarkama.
Tamari je tradicionalni japanski začin slanog okusa, pripremljen od čiste soje, vode i morske soli. Svakodnevno se koristi u kuhanju za začinjavanje jela. Slanog je okusa i stoga se može upotrijebiti kao zamjena za sol u pripremanju raznih jela, pogotovo jela od žitarica. Soja umakom začinjavaju se tradicionalna jela azijske kuhinje pa zašto ne bi smo i mi. Kako shoyu i tamari umak koristiti u svakodnevnom kuhanju, pročitajte OVDJE.
Još jedan proizvod na bazi soje može začiniti vaše svakodnevne jelovnike. Miso je fermentirana pasta od soje i ječma s dodatkom morske soli i kulture „koji“ koja se koristi u japanskoj kuhinji. Slanog je i ugodnog okusa te je izvrstan za začinjavanje juha (poznata miso juha), variva i povrća te raznih preljeva.
Za kraj, dobro je znati da je u pravilu potrebna mala količina začinskog bilja ili pak soli da bi juhe, marinade, umaci, riba i plodovi mora, musake, povrće, salate, pečenja i druga jela dobila finu aromu. Da biste maksimalno očuvali aromatične tvari, začinite jelo na samom kraju kuhanja.
Prijavite se na naš besplatan Newsletter i prvi saznajte sve novosti iz zdravog života uz Tvornicu Zdrave Hrane!
Zanimat će vas i...
Želiš 10% popusta?
Prijavom na newsletter ostvari 10% popusta na prvu narudžbu.
Besplatno primaj savjete i recepte iz svijeta zdrave prehrane.
*Popust se ne zbraja s drugim popustima.
Podržani načini plaćanja
U našoj web trgovini možeš platiti: