Korisnička podrška
Ghee (čita se jednostavno "gi") je pročišćeni maslac. Njegova ljekovita svojstva već su mnogima dobro poznata, a u nastavku saznajte zašto je tako izvrstan i za kuhanje.
Ajurvedska kuhinja prepoznala je neodoljiv okus i zdrava svojstva ghee maslaca tisućama godinama unatrag, a ova popularna zamjena za maslac, posljednjih godina osvaja i nepca zapadnjaka!
No, iako se čini da je ghee maslac novina na našem tržištu, naši bake i djedovi, prabake i pradjedovi, ghee koriste od davnina, samo što je u našim krajevima poznat pod nazivom maslo. Ghee za razliku od običnog maslaca nije kvarljiv i ne treba stajati u hladnjaku pa je prije modernog doba hladnjaka bio itekako upotrebljavan.
Sadržaj:
Ghee (čita se "gi") je pročišćeni maslac koji se dobiva procesom kuhanja maslaca na niskoj temperaturi. Tijekom kuhanja iz maslaca isparava voda, a krute mliječne tvari se odvajaju i uklanjaju žlicom pa se na takav način dobiva ukusno i mirisno ulje bez primjesa.
U indijskoj i pakistanskoj kulturi koristi se tisućama godina. Izraz dolazi od sanskrtske riječi koja znači "poškropljen". Ghee je stvoren da se spriječi kvarenje maslaca tijekom toplog vremena.
Poznato je da se ghee maslac smatra nutritivno vrlo dobrim i ljekovitim. U ayurvedi je ovaj pročišćeni maslac jako cijenjen zbog njegovih ljekovitih svojstava te ga ayurveda smješta na sami vrh namirnica, koje sadrže masti. Ghee je čista i ljekovita namirnica, ne sadrži primjese, koje su inače prisutne u maslacu.
Ghee sadrži zasićene i nezasićene masne kiseline. Bez obzira na zasićene masne kiseline, ghee smanjuje razinu štetnog kolesterola u tijelu. Ne sadrži kazein i laktozu, zbog čega je pogodan za osobe alergične na mlijeko. Ne sadrži sol, šećer, arome niti konzervanse.
Osim u kuhanju, ghee se koristi u indijskom sustavu alternativne medicine Ayurveda, u kojem je poznat pod nazivom ghrita. S obzirom na to da su mu mliječne tvari uklonjene, ghee ne zahtijeva hlađenje i može se čuvati na sobnoj temperaturi nekoliko tjedana. Zapravo, poput kokosovog ulja, postaje krut kada se drži na niskim temperaturama. Ghee je vrsta pročišćenog maslaca koji je stabilan na sobnoj temperaturi. U nastavku izdvajamo samo neke od prednosti ghee maslaca:
Sve u svemu, ghee maslac je postao iznimno popularan zbog svog dobrog nutritivnog profila (bez laktoze i glutena), stabilnosti na visokoj temperaturi, tradicionalne upotrebe i eko-friendly proizvodnje!
Ghee i maslac dijele mnogo sličnosti, a razlikuju se na nekoliko načina, uključujući točku dimljenja, sadržaj laktoze i koncentraciju masti.
Ghee maslac se smatra zdravijim od običnog maslaca zbog njegove veće stabilnosti na visokoj temperaturi, što smanjuje rizik od oksidacije masnoća. Također, ghee maslac je bez laktoze i glutena, što ga čini pogodnim za one koji imaju intoleranciju na laktozu ili gluten. Međutim, treba imati na umu da ghee maslac ipak sadrži visok udio masti, tako da se treba koristiti umjereno u prehrani.
Naime, ghee ima nešto veću koncentraciju masti od maslaca i više kalorija. Jedna žlica gheeja ima oko 120 kalorija, dok jedna žlica maslaca ima oko 102 kalorije. Razlike u sadržaju masnoće variraju ovisno o proizvođaču, ali ghee obično sadrži nešto više masnoća. No, razlike u masnoći i kalorijama između gheeja i maslaca su zanemarive. Dakle, ako pazite na unos masti i kalorija, odabir jednog umjesto drugog možda neće utjecati na vaše zdravlje.
Ključna obilježje Ghee-a su fin i čist okus, orašasta aroma koja jelima daje izvrstan okus, a ne zdravstvena blagodat. Ghee ima veliki postotak zasićenih masnih kiselina i malo nezasićenih. Ipak, smatra se zdravijim izborom od običnog maslaca te preporučuje se korištenje ghee maslaca u kuhanju.
Dobra alternativnu Ghee-u, ali i običnom maslacu svakako je organsko maslinovo ulje koje ima veći udio nezasićenih masnih kiselina. Ghee je zdraviji od nečistog maslaca utoliko što ima manje mliječnih proteina i čišći je. Lakše podnosi visoke temperature prženja. Kada se koristi umjesto maslaca, ghee ima nekoliko prednosti.
Ghee maslac krasi divna orašasta aroma koja hrani daje posebnu arom, uz to ghee ima manje mliječnih proteina i čišći je od običnog maslaca. Lakše podnosi visoke temperature prženja. odnosno ima visoku točku dimljenja (250°C) što je znatno više od točke dimljenja maslaca (175°C). Stoga, ako kuhate na vrlo visokim temperaturama, ghee ima izrazitu prednost u odnosu na maslac. Međutim, dok je ghee stabilniji na visokim temperaturama, maslac je možda prikladniji za pečenje i kuhanje na nižim temperaturama zbog slađeg i kremastijeg okusa. Ghee i maslac imaju slične nutritivne profile, ali ghee bi mogao biti bolji izbor za one koji su osjetljivi na laktozu, kazein i gluten. Ghee maslo koristi se kod kuhanja svih jela kao zamjena za ulje.
Za razliku od klasičnih maslaca, ghee stimulira cirkulaciju tjelesnih tekućina kao nijedna druga namirnica. Maslac blokira krvne žile i probavni trakt, ghee uklanja začepljenja. Hladno prešano maslinovo ulje je, primjerice, iznimno zdravo za cirkulaciju žući – za čišćenje jetre i žući. Ghee na isti način čisti, ali ne samo jetru i žuć, nego cijeli organizam!
Neki ljudi su osjetljivi na mliječne proizvode. Alergiju obično izaziva mliječni protein kazein iz pasteriziranog mlijeka, a intolerancija se odnosi na mliječni šećer laktozu, kod osoba kojima nedostaje enzim laktaza pomoću kojeg se razgrađuje mliječni šećer. Maslac sadrži 80% mliječne masti, ali i manji postotak mliječnog proteina i mliječnog šećera. Ako napravimo maslo, uklanjamo protein i laktozu i ostaje samo 100 % čista mliječna mast koju izvrsno podnose i oni koji su osjetljivi na ostale mliječne proizvode. Ima dugu trajnost i pogodno je za prženje jer je stabilno na visokoj temperaturi.
Naime, pročišćeni maslac ima jednu od najviših točki dimljena na svijetu, oko 250 stupnjeva što ga čini idealnim izborom za prženje.
Točka dimljenja neke masnoće je temperatura na kojoj se masnoća počinje dimiti, a to znači da se ta masnoća počela razlagati na slobodne masne kiseline koje daljnjim izlaganjem visokoj temperaturi proizvode slobodne radikale koji dalje mogu sudjelovati u stvaranju toksičnih i potencijalno kancerogenih supstanci. I upravo se tu krije odgovor na pitanje "Zašto je ghee idealan u kulinarstvu?".
Na ovom visokokvalitetnom pročišćenom maslacu možete pirjati jela (od povrća do seitana i tofua), kuhati variva, rižu, a s njim možete napraviti i jako ukusne, a zdrave kokice. Dvije žličice u hrani tijekom dana izuzetno dobro balansiraju cijeli organizam.
Ghee je lako napraviti kod kuće pomoću samo jednog jednostavnog sastojka: neslanog, običnog kravljeg maslaca! Ghee se dobiva zagrijavanja maslaca iz kojeg se uklanjaju voda i krute tvari, dok se ne dobije bistra zlatna tekućina, koja je po svojem sastavu 99% čista mliječna masnoća. Za početak, narežite 450 grama običnog, neslanog maslaca na kockice i dodajte ih u veliku tavu ili lonac na laganoj vatri. Zatim pustite da se maslac otopi i stavite ga na vatru. Pomoću šupljikave žlice uklonite pjenu ili komadiće mlijeka koje isplivaju na površinu.
Pustite da se ghee kuha na laganoj vatri 20 do 30 minuta. Za to vrijeme će se na vrhu i na dnu smjese početi pojavljivati nečistoće. One s vrha odstranite žlicom. Ne trebate miješati smjesu. Kuhanje na laganoj vatri bitno je kako nečistoće na dnu ne bi zagorjele i kako bi voda iz smjese djelomično isparila. Nečistoće će se cijelo vrijeme pojavljivati na površini, kako se pojave vi ih uklonite žlicom.
Ghee bi tijekom kuhanja također trebao postati vrlo mirisan, s bogatom, orašastom aromom. Kada je gotov, isključite vatru i pustite da se ghee ohladi nekoliko minuta. Na kraju upotrijebite gazu ili filter za kavu i procijedite ghee u staklenu posudu s poklopcem. Domaći ghee može se čuvati na sobnoj temperaturi 3-4 mjeseca ili u hladnjaku do 1 godine.
Ukoliko niste od kuhanja domaćeg ghee maslaca, dobra je vijest da visokokvalitetan ghee maslac možete kupiti putem našeg webshopa ili u našim trgovinama, a popis lokacija pronađite ovdje. P.S. Jeste znali da ako se učlanite u naš Loyalty program, ostvarujete minimalno 5% popusta ZAUVIJEK. Super, zar ne?! Više o Loyalty Klubu saznajte na linku: Loyalty klub.
Ghee je prirodna namirnica s dugom poviješću medicinske i kulinarske upotrebe. Pruža određene prednosti u kuhanju u odnosu na maslac i svakako je poželjniji ako imate alergiju ili netoleranciju na mliječne proizvode. Međutim, nijedan dokaz ne ukazuje na to da je zdraviji od maslaca. Obje se vrste maslaca mogu konzumirati u umjerenim količinama, kao dio zdrave i uravnotežene prehrane. Dakle, ghee maslac može biti dobra alternativa klasičnom maslacu, ovisno o vašim prehrambenim i kulinarskim potrebama.
Za dodatne zdrave recepte i savjete, prijavite se na našu mailing listu. Prijavom na newsletter ostvarite 10% popusta na prvu narudžbu.
Zanimat će vas i...
Želiš 10% popusta?
Prijavom na newsletter ostvari 10% popusta na prvu narudžbu.
Besplatno primaj savjete i recepte iz svijeta zdrave prehrane.
*Popust se ne zbraja s drugim popustima.
Podržani načini plaćanja
U našoj web trgovini možeš platiti: